Haber

Libya Başbakanı Dibeybe: “Seçimlerin güvence altına alınması için herkesle iletişime hazırız”

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, seçimlerin teminat altına alınması çerçevesindeki teşebbüslerin tümüne cevap vermeye, tüm uyuşmazlıkların üstesinden gelmeye ve istisnasız herkesle bağlantıya geçmeye hazır olduklarını söyledi.

Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Dibeybe, Seçimleri Destekleyenler Hareketi tarafından başkent Trablus’ta düzenlenen “Seçimleri birlikte gerçekleştireceğiz” temalı konferansta konuştu.

“Siyasi diyalog ve fikir birliğimiz yalnızca seçim sürecini güvence altına almaya yönelik güveni artırmaya odaklanmalıdır.” diyen Dibeybe, “Önümüzde seçimlerden başka yol yok. Sonra yapılacak diyaloglar yalnızca seçim sürecinin başarısı için sorumluluk üstlenmekle ilgili olacaktır.” tabirlerini kullandı.

Geçen yıl 24 Aralık’ta seçim sürecine engel olan şeyin kusurlu seçim yasası olduğunu belirten Dibeybe, “Şimdi seçimlerin yapılmasına engel olan yine (ülkenin doğusunda yer alan) Temsilciler Meclisi’nin (TM) direkt sorumlu olduğu tıpkı kanun. Seçimlerin garanti altına alınması için inancı artırmaya yönelik tüm teşebbüslere cevap vermeye, tüm uyuşmazlıkların üstesinden gelmeye ve istisnasız herkesle bağlantıya geçmeye hazırız.” diye konuştu.

Dibeybe, TM ve Devlet Yüksek Konseyi’nin, “Libya halkının iradesini temsil etmeye muktedir olmadığını ve ne yazık ki, bu kurumların tek gayesinin, Libya halkının reddettiği paralel yollar icat ederek nüfuzlarını genişletmek istikametinde olduğuna” dikkati çekti.

Libya’da seçim çıkmazı

Libya’da bir müddettir Abdulhamid Dibeybe ve Fethi Başağa’nın liderlik ettiği iki ayrı hükümet bulunuyor. Bu durum ülkede istikrarsızlığın sürmesine neden oluyor.

Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmiş lakin seçimler planlanan tarihte gerçekleştirilememişti.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümeti’nin vazife mühletinin 24 Aralık 2021’de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin birçoklarının katılmadığı oturumda Fethi Başağa’yı başbakan seçmiş, 1 Mart’ta da Başağa hükümetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe ise Temsilciler Meclisi’ni Cenevre Anlaşması’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak vazifesinin başında olduğunu, misyonu lakin seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu