Yaşam

İstanbul Lale Vakfı’nda Lale ve Kadın Sergisi Açıldı

Beyazdan pembeye, mordan kırmızıya, klasik ya da stilize formlarda 50 seramik sanatçısı tarafından üretilen 440 seramik laleden oluşan “Lale ve Kadın” Standı İstanbul Lale Vakfı’nda açıldı. Stand 14-26 Nisan ortası ziyaret edilebilir.

Sergi liderliğini yürüten seramik sanatçısı Seçil Nebioğlu, İstanbul Lale Vakfı için asaletin, zarafetin ve sevginin simgesi lale ile hanımefendiyi heyecan ve tutkuyla bir arada yorumladıklarını belirterek, “Üretmeye ve üretmeye devam ettik. ülkemizin bu ağır döneminde sanatla kucaklaştı. Sloganımız sanat iyidir, sanat iyileştirir.”

Laleler duyguların sessiz ifadeleridir

Kırmızı laleler doğada çok yaygın değildir. Kırmızı laleler “tutkulu ve gerçek aşk” anlamına gelir. Doğada görebileceğiniz en yaygın lale rengi sarıdır. Açık sarıdan koyu sarıya ve hatta turuncuya kadar sarının her tonunda lale görmek mümkündür. Sarı lale yüzyıllardır “umutsuz aşk” anlamına geliyordu. Ancak zamanla bu laleler anlam değişikliğine uğradı. Artık neşeyi ve güneşi simgeliyorlar. Turuncu lale “mutluluk” ve “hayranlık”tan bahseder. Asil görünümüyle görenleri kendine hayran bırakan beyaz lale, “saflık” ve “özür” anlamlarını aynı anda taşımaktadır. Bu yüzden beyaz lale özür dilemek için kullanılır. Pembe lale “güven” anlamına gelir. Mor laleler ise en çok lale renklerinin ortasında dikkat çekiyor. Mor laleler “asalet” anlamına gelir. Krem renkli laleler “sonsuz aşk” anlamına gelir. Bir deseni andıran çeşitli çizgili laleler, “güzel gözler” anlamına gelir.

Sergiye katılan sanatçılar:

Aslı Buruk, Aylin Gülbay, Aysel Öncel, Ayşe Perizat Uncular, Aytül Vatansever, Aynur Koç, Aysun Katmer, Dilek Yurlu, Asuman Başkan, Belkıs Ustamehmetoğlu, Berna Duman, Banu Othere, Cana Dölay, Derya Kurt, His Sağlamyürek, Emre Atırcıoğu, Esin Gürel, Eda Bahadinli, Eda O. Yıldırım, Fatma Öz, Figen Polat, Gonca Günel, Hülya Yuryr, Kevser Hafsa Parlakışık, Latife Aktan, Merve Pelit Çorbacıoğlu, Melike Beykoz, Nadide Sen, Sevinç Çapan Baysal, Nurdan Öztürk, Hasret Sönmez, Özgül Öktürk Aksu, Pınar Arslan, Saba Gül , Saffer Quarse, Seçil Nebioğlu, Selma Çerkez Uygun, Selin Sadıoğlu, Sevda Soysar, Sıla Aydos Öcal, Sibel Çolak Boncukçu, Songül Şimşek, Şeniz Peker, Şeyda Avcı, Şeyda Nude, Yaprak Erdoğan, Yasemin Şaşmaz , Zeynep Aydın, Zehra Kaftancıoğlu, Zeynep F. Güneysu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu