Haber

Veli Ağbaba: Asgari Ücretle Almanya’da 8 Bin 231 Yumurta, Türkiye’de 2 Bin 619 Yumurta Alınıyor

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile Türkiye’deki asgari ücretin alım gücünü karşılaştırarak, ” Almanya’da bin 811 euro taban fiyatla 8 bin 231 adet yumurta, bin 146 kilo pirinç, bin 509 kilo patates alınabilirken Türkiye’de asgari ücretle sadece 2 bin 619 adet yumurta, 161 kilo pirinç ve 550 kilo patates alınabiliyor” dedi.

Veli Ağbaba, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’deki minimum fiyatın alım gücü ile Avrupa Birliği’ne üye ülkelerdeki asgari ücretlerin alım gücünü kıyasladı. Avrupa’daki taban ücretlilerin alım gücünün Türkiye’ye göre kat be kat daha fazla olduğunu belirten Ağbaba, şunları kaydetti:

“Avrupa’daki taban fiyatın alım gücü, ülkemizdeki taban ücretlinin alım gücüne fark attı. AKP Genel Başkanı’na göre Avrupa’da raflar boş. Beşerler alışveriş yapamıyor. İktidarın algısına kalsa Avrupa’da çalışanlar acından ölüyor. Ama ne gariptir ki Avrupa ülkelerindeki alım gücüyle kendi ülkemizdeki alım gücünü kıyaslamak işlerine gelmiyor.

Almanya’da bin 811 euro taban fiyatla 8 bin 231 adet yumurta, bin 146 kilo pirinç, bin 509 kilo patates alınabilirken Türkiye’de asgari ücretle sadece 2 bin 619 adet yumurta, 161 kilo pirinç ve 550 kilo patates alınabiliyor.

Fransa’daki bir taban fiyat ile 230 kilo tavuk, Belçika’daki bir asgari ücret ile 317 kilo ve Yunanistan’da bir minimum fiyat ile 372 kilo tavuk alınabiliyorken Türkiye’deki asgari ücret ile sadece 141 kilo tavuk alınabiliyor.

Fransa’da bir taban fiyatlı bizim minimum fiyatımıza nazaran bin 297 litre daha fazla süt alabilirken komşu Yunanistan’da bir asgari ücret ile bizim asgari ücretimize göre 270 litre daha fazla süt alabiliyor.

Almanya’da bir taban fiyatlı bizim taban ücretlimize nazaran en az 30 kilo daha fazla et alabilirken Belçika’daki asgari ücretli bizim asgari ücretimize göre 110 kilo daha fazla et alabiliyor. Soğandaki alım gücü farkımız ise Fransa’ya nazaran 2 bin 605 kilo, Almanya’da 761 kilo, Hollanda’ya nazaran 613 kilo daha az durumda.

İktidara nazaran ne hikmetse Avrupalılar acından ölüyor, bizde ise her şey güllük gülistanlık, açlık hududunun ortalama 2 bin TL altında kalan taban ücretlimiz bolluk içinde yaşıyor.

Türkiye’de gıda enflasyonundaki yıllık artış son TÜİK verilerine göre 99,05. Yani Türkiye’de besin enflasyonunda yaşanan artış son bir yılda üç haneye dayanmış durumda. Avrupa bölgesinde ise yıllık besin enflasyonu artışı ise son olarak yüzde 13,8 olarak hesaplandı. Yani bizim yıllık besin enflasyonu artışımız, Avrupa bölgesindeki ortalama yıllık besin enflasyonu artışından 7,17 kat daha fazla. Türkiye hem yüksek enflasyonda hem de besin enflasyonda tüm Avrupa ülkeleri içerisinde birinciliği hiç kimseye kaptırmazken iktidar ise daima olarak çarpıtma ve algı peşinde.

Savaştaki Rusya’dan 6,8 kat, Ukrayna’dan ise 3,2 kat daha fazla enflasyona sahipken tüm dünya bizim ekonomi modelimizi takdir ediyor palavralarına da kimsenin inanmasını beklemesin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu