Ekonomi

Türkiye en çok altın rezervine sahip 11’inci ülke

Dünya Altın Kurulu ve Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Kurumu’nun (USGS) son varsayımlarına göre bir liste hazırlandı. Yahoo Finance’in yayınladığı “2023 Yılında En Büyük Altın Rezervine Sahip 20 Ülke” listesinin başında ABD yer alıyor.

AB’nin üç güçlü ülkesi Almanya, Fransa ve İtalya’nın ardından Hollanda’nın listede 10. sırada yer alması dikkat çekti. Listeye göre Türkiye, Suudi Arabistan, İngiltere ve İspanya’yı geride bırakarak 11. sırada yer aldı.

Yahoo Finance, ülkelerin altın rezervleriyle ilgili şu yorumu yaptı: “Merkez bankaları para stratejileri kapsamında önemli miktarda altın rezervi tutuyor ve bu da onların para basma yeteneklerini etkiliyor. Önemli miktarda altın rezervine sahip olmak, bir ülkenin borcunu ödeyebileceğini ve para biriminin potansiyel olarak güçlenebileceğini gösterir.

“Dijital para birimleri çağına geçiş yaparken bile altının gerçek değeri büyük ölçüde sorgusuz sualsiz kalıyor.” Yahoo Finance’ın Türkiye ile ilgili yorumu şöyle oldu: “İlginçtir ki Türkiye 2022’de tüm ülkelerden daha fazla altın satın aldı. Bu altının toplamı 94,63 metrik ton, yani yaklaşık 47 milyar dolar değerinde oldu. İsviçre, Ocak 2023’te Türkiye’ye 3,8 milyar dolar değerinde 58,3 ton altın taşıdı.

Bu, 2012’den bu yana bir ayda ülkenin en çok ihraç edilen altını oldu. Ardından Türkiye satış çılgınlığına girerek Nisan’da 81 ton, Mart’ta ise 15 ton altın sattı. 2023 yılında altın rezervleri şu anda 439,75 metrik ton seviyesinde kalıyor. Raporlar, Türkiye’nin benzersiz iç piyasa koşulları ve sarı metale olan talebin artması nedeniyle altın ihraç ettiğini gösteriyor.”

Talep yüzde 6 arttı

“Altın talebini sektörlere göre ayırdığımızda mücevher tüketimi, artan altın fiyatlarına rağmen 2023 yılında yıllık yüzde 3 artarak 476 tona yükseldi. Ancak Çin’in mücevhere olan ilgisinin azalması, stokların yaklaşık 15 ton artmasıyla birlikte arz fazlalığına yol açtı. “Yatırımcıların da ilgi gösterdiği külçe altın ve madeni paralar talebi yüzde 6 artışla 277 tona çıkardı, bu artışta Türkiye’nin önemli payı var.”

paluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu