Haber

TCG Anadolu gemisi Yunanistan’ı alarma geçirdi: Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın planlarını karıştırabilir

Yunanistan Stratejik Araştırma ve Bilim Enstitüsü Başkan Yardımcısı olarak görev yapan emekli Koramiral Vassilis Martzoukos, ülkesinin Türkiye ile gerilimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Martzoukos, Türkiye’nin Yunanistan’ı askeri, siyasi ve diplomatik olarak kuşatmaya çalıştığını iddia etti. Türkiye’nin tarih boyunca emin olmadan harekete geçmediğini belirten Martzoukos, Türkiye’nin yeni elektronik harp silah sistemlerinin hafife alınmaması gerektiğini vurguladı.

TCG ANADOLU KORKTU

Martzoukos, “SİHA’ların konuşlandırılacağı TCG Anadolu çok büyük bir gelişme. Eminim Türkiye bunu Ege dışında başka alanlarda da Yunanistan ve hatta Güney Kıbrıs’ın planlarını karmaşık hale getirmek için kullanabilir.”

“TÜRKİYE YUNANİSTAN’I ELEMEYE ÇALIŞIYOR”

Türkiye’nin Arnavutluk ve Libya’daki askeri varlığına işaret eden emekli koramiral, “Olası bir çatışma durumunda Türkiye’nin niyeti Yunan Silahlı Kuvvetlerini tasfiye etmektir. Türkiye, Yunanistan’ı siyasi, askeri ve diplomatik olarak kuşatmaya çalışıyor. Libya ve Balkanlar üzerinden “Bu, etki alanının Ege’nin batısına kadar uzandığı anlamına geliyor. Bu bizi endişelendirmesi gereken bir konu.”

“TÜRKİYE GİBİ ÜRETMELİYİZ”

Türkiye’nin balistik füzelerine dikkat çeken Amiral, “Ama gerçekçi olmalıyız. Türkiye gibi üretmeliyiz. Hava savunma sistemimiz Türkiye’nin balistik füzelerini hesaba katmalı.” Türk Donanmasının birkaç yıl içinde denizaltı alanında büyük ilerleme kat edeceğini vurgulayan Martzoukos, Mavi Vatan’ın Yunanistan’ın egemenlik haklarına zarar verdiğini söyledi.

haberciftlikkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu