Haber

Tanju Özcan hakkında suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği (İHD), İstanbul Şubesi ile Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu, CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın mülteci ve sığınmacılara dönük “ayrımcı” söylemlerine ilişkin İHD’de basın toplantısı düzenledi. “Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ayrımcılık suçu işliyor” pankartının asıldığı toplantıda basın metninin İHD Başkanı Gülseren Yoleri okudu.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Özcan’ın göçmen ve sığınmacılara yönelik ırkçı ve ayrımcı politikalar uyguladığını belirten Yoleri, bu politikaların toplumda düşmanlığı körüklediğini söyledi. Yoleri, “2019 yılından bu yana görevi ile ilgili açıklamalarında göçmen ve sığınmacı yerleşimciler, son olarak da yabancı ülke vatandaşı öğrenciler için ayrımcı, ötekileştirici bir dil kullanmış, Anayasa’nın eşitlik ilkesini dahi göz ardı ederek, yerel hizmetlerde ayrımcı politikalarını uygulamaya koymuştur. Tanju Özcan, toplumsal barışı tehdit eden bu tutumuyla toplumda yabancı düşmanlığını körüklemiştir” diye belirtti.

‘FAİLLER YARGILANSIN’

Nefret saldırılarına karşı önlem alınmasını isteyen Yoleri, şunları belirtti: “10 Ağustos 2021 günü Ankara Altındağ’da, 10 Ocak 2022 günü İstanbul Esenyurt’da sığınmacılara yönelik yaşanan saldırılar, 16 Kasım 2021 günü İzmir Güzelbahçe’de üç Suriyeli sığınmacının yakılarak öldürülmesi, 26 Mart 2023 günü Gabonlu Üniversite öğrencisi Dina’nın öldürülmesi olayı ve daha onlarca acı örneğin yaşandığı coğrafyamızda, ayrımcılığın, ırkçılığın ve nefret saldırılarının önlenmesi için acil önlemler alınması, suç faillerinin cezalandırılması gerektiği ortadadır.”

.

ÖZCAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Özcan’ın göçmen ve sığınmacılar hakkındaki söylemlerinin bir suç olduğunun altını çizen Yoleri, konu hakkında hukuksal süreci başlattıklarını aktardı. Yoleri, “Yaptığımız suç duyurusu kapsamında cumhuriyet savcılarını göreve çağırırken, CHP’yi sorumlu davranmaya, sığınmacı/yabancı düşmanı politikalara geçit veren tutumundan vazgeçmeye, parti politikası ile örtüşmediği söylenen yabancı düşmanı söylem ve uygulamalarını ve bu noktadaki ısrarını gözeterek Tanju Özcan hakkında gerekli disiplin işlemlerini yapmaya ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya çağırıyoruz” dedi.

Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu aktivisti Ersin Tek de, Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu