Haber

Son dakika haber: Biden’ın İsrail’e ‘Filistin’ teklifi: İki devlet olacak ama…

Flaş Haber…ABD Başkanı Joe Biden, yaklaşık bir ay sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik olası çözümlere ilişkin görüşlerini yineledi. ‘ordu olmadan’Ayrıca olası seçeneklerden biri olarak Filistin devleti fikrini de gösterdi.

KIRBY, BİDEN’IN UZUN SÜREDİR ‘İKİ DEVLET’ ÇAĞRISI YAPILMASINI PLANLADIĞINI AÇIKLADI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre görüşmede İsrail’in Gazze’ye saldırıları, rehinelerin durumu ve bölgeye insani yardım gönderilmesi ele alındı.

Milli Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, basına yaptığı açıklamada, Biden’ın bu çağrıyı (iki devletli çözüm) yaptığını söyledi. “uzun zamandır”Bunu yapmayı planladığını söyledi.

Kirby, bu davetin Netanyahu’nun perşembe günü İsrail’in güvenliğini garanti etmeyen bir Filistin devletine karşı oldukları yönündeki açıklamasına bir yanıt olmadığını belirtti.

BİDEN: NETANYAHU İKİ DEVLETLİ YARDIMDAN BEKLENMİYOR

Biden basına yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun iktidarda olmasının iki devletli çözüm açısından sorun olmayacağını söyledi. Netanyahu’nun açıklamasında, “İki devletli çözüme karşıyım”Bir muhabir şunları söyledikten sonra: Netanyahu iktidardayken iki devletli çözüm imkansız mı?Biden soruya “hayır öyle değil”o cevapladı.

“KENDİ ORDUSU OLMAYAN PEK ÇOK ÜLKE VAR”

Basın, “Netanyahu’nun tek devletle ilgili söylediklerine göre İsrail’e yapılan yardımın koşullarını yeniden değerlendirecek misiniz? Biden soruyu yanıtladı:

“Sanırım bir şeyleri çözebiliriz. İki durumlu çözümlerin çeşitli türleri vardır. BM üyesi olup da hâlâ kendi ordusu olmayan birçok ülke var. “Bazı eyaletlerde kısıtlamalar var ve bence bunun işe yarayabileceği yollar var.”

Bu arada Milli Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, iki devletli çözüm konusunda İsrail ile görüş ayrılıklarına rağmen İsrail’in yanında olmaya devam ettiklerini söyledi. “Her konuda aynı fikirde olmak zorunda değiliz. İyi arkadaşlar bu kadar samimi tartışmalar yapabilir.”söz konusu.

Kirby, “Başbakan Netanyahu bu konudaki kaygılarını açıkça dile getirdi. Lider Biden, iki devletli çözümün hâlâ doğru yol olduğuna dair güçlü inancını net bir şekilde ortaya koydu. Biz de bu inancımızı korumaya devam edeceğiz.”sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu