Ekonomi

Papa John’s 1. Çeyrek EPS Tahminleri Aştı, Gelir Geride Kaldı

LOUISVILLE – Papa John’s (NASDAQ:PZZA) International Inc. (NASDAQ:PZZA), şirketin geliri tahminlerin altında kalmasına rağmen analist beklentilerini aşan ilk çeyrek kazançlarını bildirdi.

Pizza zinciri, 0,57 $’lık konsensüs tahmininden 0,10 $ daha yüksek olan 0,67 $’lık düzeltilmiş EPS açıkladı. Ancak, şirketin çeyrek geliri 513,91 milyon dolar olarak gerçekleşti ve analistlerin 544,47 milyon dolarlık tahminini kaçırdı.

Şirketin Kuzey Amerika’daki karşılaştırılabilir satışları bir önceki yıla göre %2 azalırken, Şirkete ait yurtiçi restoranlarda %3, Kuzey Amerika’daki franchise restoranlarda ise %2 düşüş kaydedildi. Uluslararası karşılaştırılabilir satışlarda da bir önceki yıla göre %3’lük bir düşüş görüldü.

Bu zorluklara rağmen, Papa John’s ilk çeyrekte ağırlıklı olarak Kuzey Amerika’daki büyümenin etkisiyle 8 net birim açılışı gerçekleştirdi. Şirket, 2023 yılına kadar Kuzey Amerika net ünite büyümesinde %20’den fazla artış sağlama yolunda ilerliyor ve 100 ila 140 arasında yeni uluslararası restoran açmayı öngörüyor.

Sistem genelinde toplam küresel restoran satışları 1,23 milyar dolara ulaşarak bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla %1’lik bir düşüş kaydetti. Bu düşüş tamamen 2023’te Noel ve Yeni Yıl arasındaki haftayı dördüncü çeyreğe kaydıran 53. haftadan kaynaklandı.

Toplam gelirler, emtia fiyatlarındaki düşüşün bir sonucu olarak Kuzey Amerika kantin segmentindeki düşük gelirler nedeniyle bir yıl öncesine göre %2 azaldı. Faaliyet geliri 2023’ün ilk çeyreğine kıyasla %11’lik bir düşüşle 34 milyon $’a gerilerken, 43 milyon $’lık düzeltilmiş faaliyet geliri, restoran düzeyinde iyileşen marjlar ve devam eden maliyet disiplini sayesinde %10’luk bir artış gösterdi.

Geçici CEO ve CFO Ravi Thanawala sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Ekiplerimiz işi yürütmek için disiplinli bir yaklaşım benimsiyor, restoran düzeyindeki marjları iyileştiriyor ve ilk çeyrekteki zorlu ortama rağmen işletme kârlarını artırıyor.”

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Thanawala, şirketin küresel çapta sürdürülebilir, karlı büyümeyi hedefleyen girişimlere odaklandığının altını çizdi ve tüketici merkezli yaklaşımlarının ve franchisee karlılığını artırma çabalarının uzun vadeli başarısına olan güvenini dile getirdi.

Kazanç açıklamasının ardından, Papa John’s hisseleri %0,4’lük hafif bir düşüş yaşadı ve bu da gelir kaybına karşı sessiz bir piyasa tepkisine işaret ediyor. Şirketin ilk çeyrekteki performansı, stratejik girişimlerle gelecekteki büyüme için zemin hazırlarken zorlu bir pazar ortamında yol almaya yönelik devam eden çabaları yansıtıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu