Haber

Open Arms, Akdeniz’de 73 düzensiz göçmeni kurtardı

İspanya merkezli sivil toplum kuruluşu (NGO) Open Arms, Akdeniz’de düzenlediği iki kurtarma operasyonunda toplam 73 düzensiz göçmeni kurtardı.

İspanyol STK Open Arms, Twitter hesabından birkaç gün önce Libya’dan yola çıkan iki teknede toplam 73 düzensiz göçmenin kurtarıldığını paylaştı.

Open Arms’ın ilk olarak bu sabah 36, öğleden sonra ise 37 kişiyi denizde bulundukları zor durumdan kurtardığı belirtilirken, göçmenlerin İtalyan makamlarınca belirlenen Napoli limanına götürüleceği belirtildi.

Bu arada, yılbaşından bu yana deniz yoluyla İtalya’ya giden düzensiz göçmenlerin sayısı 86 bin 132’ye ulaştı. Geçen yıl bu sayı 36 bin 600 idi.

Orta Akdeniz’de düzensiz göç sorunu

Avrupa’ya yönelik sistematik olmayan göç akınında Orta Akdeniz rotası, son yıllarda yoğun hareketliliğin gözlendiği rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Bu güzergâhta denizden yardım isteyen düzensiz göçmenleri Avrupalı ​​devlet görevlileri yerine çoğunlukla Avrupalı ​​sivil toplum kuruluşları kurtarıyor. Söz konusu STK’lar zaman zaman kurtardıkları düzensiz göçmenleri AB üye ülkelerinin ‘güvenli sığınak’ sağlayamaması nedeniyle tahliye etmekte zorlanıyor.

Akdeniz’i geçebilen ya da kendi imkanlarıyla kurtarılan göçmenlerin Avrupa’ya ilk ayak bastıkları yer İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası.

Her yıl çok sayıda düzensiz göçmen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken teknelerin alabora olması veya teknelerin aşırı kalabalık olması nedeniyle hava ve su eksikliği nedeniyle hayatını kaybediyor.

carsamba-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu