İş

Muğla’da Roman Vatandaşlara İş Olanağı Sunuldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile uyumlu olarak düzenlenen; Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Milli Eğitim Bakanlığı, Sivil Toplum Kuruluşları, yerel yönetimler ve üniversiteler iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Roman Vatandaşlarımıza Yönelik Strateji Belgesi Aşama 1 Eylem Planı’ çerçevesinde Romanlar, Muğla ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde uygulamaya konulacak. Vatandaşlar mesleki beceriler kazanarak sosyal hayata entegre oluyorlar.

Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından ‘Roman Vatandaşlarımıza Yönelik Strateji Belgesi, 1. Adım Eylem Planı’ çerçevesinde Roman vatandaşlara iş imkanı sunuldu. İŞKUR tarafından Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Milas Dibekdere, Köyceğiz ve Fethiye ilçelerinde yaklaşık 400 kişiyi özelliklerine uygun mesleklere yönlendirmek ve vasıfsız kişilerin meslek edinmelerine yardımcı olmak, iş arama becerilerini geliştirmek amacıyla bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Bu toplantılar sonucunda Muğla İŞKUR ve Bodrum’daki iki su ürünleri gıda işleme firmasının iş birliğiyle İşbaşı Eğitim Programı protokolü imzalandı. Protokol, Su Ürünleri Gıda Proses İşçisi mesleğinde toplam 19 Roman vatandaşın istihdamına ve istihdamına katkı sağladı.

400 Romana iş arama becerileri eğitimi

Muğla İŞKUR, ‘Roman Vatandaşlarımıza Yönelik Strateji Belgesi 1. Aşama Eylem Planı’ çerçevesinde Roman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Dibekdere/Milas, Köyceğiz ve Fethiye ilçelerinde yaklaşık 400 bireye iş arama becerileri eğitimi veriyor ve rehberlik yapıyor. özelliklerine uygun mesleklere yönlendirerek çalışma hayatına girmelerini sağlamaktır. İl Müdürlüğü, Romanların bilinçlendirilmesi, özelliklerine uygun mesleklere yönlendirilmesi, vasıfsız kişilere meslek kazandırılarak istihdam garantili olarak çalışma hayatına girmelerinin sağlanması amacıyla bu vatandaşların eğilimleri doğrultusunda eğitimler düzenlemektedir. – MUĞLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu