Ekonomi

Küresel piyasalarda temkinli fiyatlandırma

Küresel piyasalar, büyük merkez bankalarının sıkı para politikalarının gölgesinde yeni bir haftaya bankacılık sisteminde yeni sorunların çıkıp çıkmayacağının telaşıyla başlıyor.

ABD’nin resesyona girme ihtimalini ve bunun faizler açısından ne anlama geleceğini düşünen yatırımcılar, komşusu Belarus’a taktik nükleer silah yerleştireceğini açıklayan Rusya eksenindeki jeopolitik gelişmeleri de izliyor.

Geçen hafta S&P 500 yüzde 1,4 ve Nasdaq 100 yüzde 2 yükseldi. Yeni haftanın ilk işlem gününde bu iki endeks vadeli işlemlerde sırasıyla yüzde 0,50 ve yüzde 0,4 artışla işlem gördü. Euro Stoxx 50 endeksi de vadeli işlemlerde yüzde 1 arttı.

Asya endeksleri karışık. Geçen hafta yüzde 1,3 yükselen MSCI Asya Pasifik Endeksi, pozitif ve negatif bölgede salınmasının ardından bu sabah yataya döndü.

Bloomberg Dolar Endeksi geçen hafta yüzde 0,8 düşerek üst üste ikinci haftadaki kayıplarını sürdürdü. Endeks bu sabah yüzde 0.1 düştü.

Putin’den Belarus’a nükleer silahlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Belarus’ta taktik nükleer silah konuşlandırmaya hazırlandığını duyurdu.

Cumartesi günü devlet televizyonunda yayınlanan bir açıklamada Putin, Moskova’nın silahların kontrolünü Belarus’a devretmediğini ve atılımın nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmalarını ihlal etmeyeceğini söyledi.

Putin, ABD’nin “müttefik ülkelerin topraklarında uzun süredir taktik nükleer silahlar konuşlandırdığını” da sözlerine ekledi. Rusya’nın müttefikinin topraklarına ne zaman silah göndereceğini belirtmeyen Putin, Belarus’ta nükleer savaş başlığı taşıyabilecek 10 uçağın hazır olduğunu ve silahlar için depolama tesislerinin 1 Temmuz’a kadar tamamlanacağını söyledi.

Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson, “Kendi stratejik nükleer duruşumuzu ayarlamak için herhangi bir neden veya Rusya’nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair herhangi bir işaret görmedik” dedi.

Watson, “NATO ittifakının toplu savunmasına bağlı kalmaya devam ediyoruz” dedi. Savaş Araştırmaları Enstitüsü, nükleer silah kullanma riskini düşük olarak değerlendirirken, Ukrayna, Moskova’nın eylemleri hakkında bir BM Güvenlik Konseyi toplantısı talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu