Ekonomi

Kozan’da 90 Ton Sahte Gübre Ele Geçirildi

Adana’nın Kozan ilçesinde ilçe tarım müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan kontrollerde toplam 90 ton sahte gübre ele geçirildi.

Kozan İlçe Tarım Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, ilçede yapılan kontroller sonucunda 2023 yılında üç farklı kişi tarafından farklı tarihlerde bulunan gübrelerin taklit sahte veya geçersiz olduğu, gerekli idari işlem başlatıldığı kaydedildi. ve hukuki süreç başlatıldı. Geçersiz gübre ticaretine yönelik sıkı denetimler yapıldığı belirtilen açıklamada, son dönemde özellikle tarımsal gübre pazarında taklit, tağşiş ve satışına ilişkin ihbarlarda artış olduğu belirtildi. Prestijinden dolayı gübre özelliği taşımayan bazı ürünler ‘gübre’ olarak karşımıza çıkıyor.

Üreticilerin özellikle köylerde dikkatli olması gerektiği ifade edilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Üreticilerimiz olarak üzerinize düşen en önemli görev, tarımsal girdileri (tohum, ilaç ve gübre) bu konuda yetkili bayilerden temin etmek, satın aldığınız ürünün faturasını bayiden talep etmek, ürünlerin etiketlerini inceleyip kontrol etmektir. Köyümüze, tarlamıza getirmemiz önemli ve “alacak için aldık, elimde fazla var” gibi sözlerle satmaya çalışan yetkili satıcılar dışında yetkisiz sivillerin sunduğu hiçbir ürüne güvenmeyin. Geriye kalır, piyasadan ucuzdur vs.” “Ne tür içerik taşıdığını bilmediğimiz bu ürünleri baktığımız ürünlerin içine atarak hem maddi kayıp hem de zaman kaybı yaratmayalım. Ürününüz bereketli olsun.” – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu