Haber

Kolombiya ve Ekvador cumhurbaşkanları sınırda buluştu

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso ile iki ülke sınırında bir araya geldi.

Ekvador’un Kolombiya ile olan sınır kenti Tulcan’da bir araya gelen liderler, sosyal refah, kültürel ve ticari entegrasyon ile güvenlik ve çevre konularını görüştüler.

Liderler, baş başa ve heyetler arasında gerçekleşen görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kolombiya Devlet Başkanı Petro yaptığı konuşmada Ekvador’dan Amazon ormanlarını koruma ve bölge için saf enerji üretme çabalarını güçlendirmesini istedi.

Amazon ormanlarının dünya için önemine değinen Petro, “Dünyanın sera gazlarını emen en büyük sünger Amazon ormanı var, Kolombiya ve Ekvator’un bölgesel sorumluluğu var. Bir araya gelirsek Türkiye’nin önünde söz sahibi oluruz.” Dünya.” dedim.

Petro, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) lityum için örnek bir oluşumun kurulabileceğini belirterek, “Mobil cihazlarla ilgili yeni piller için elzem bir mineral olan lityumun dünyadaki üçte ikisine sahip Şili, Bolivya ve Arjantin. elektrik gücü, lityum OPEC birliği hakkında konuştuk.” terimini kullandı.

Ekvador Devlet Başkanı Lasso da iki komşu ülke işbirliğinin ticarete olumlu yansıyacağına dikkat çekerek, “Güvenlik, göç ve ticaretle ilgili konularda koordinasyon içinde çalışarak gündemdeki sorunlara pratik çözümler bulabiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan liderlerin Ekvador ile Kolombiya’yı birbirine bağlayan yolun daha da genişletilmesi konusunda anlaştıkları kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu