Haber

KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yılı Taksim Meydanı’nda kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 40. yıl dönümü dolayısıyla Taksim Meydanı’nda tören düzenlendi.

Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlenen törende KKTC İstanbul Başkonsolosu Fatma Demirel ve beraberindeki heyet anıta çelenk koydu. Heyet burada saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı’nı okudu.

Törende konuşan Demirel, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta yüzyıllardır süren varoluş mücadelesini 40 yıl önce bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak taçlandırdığını söyledi.

Bu tarihin, Türk dünyasının Akdeniz’deki kalesinde bayrağın göndere çekildiği tarihin yıl dönümü olduğunu belirten Demirel, “Kıbrıs Türk halkı, laik ve demokratik ilkelere bağlı devletini yüceltmeye devam ediyor. Parçası olduğu büyük Türk milletinin ve büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük kurtuluş mücadelesinin ayak sesleridir.” “yapmak.” söz konusu.

Demirel, son dönemde küresel ve bölgesel ölçekte yaşanan acı gelişmelerin KKTC’nin beyanının ne kadar doğru olduğunu kanıtladığını belirterek, “Kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi ayakları üzerinde durabilen bir devlete ihtiyaç var. insanları, sınırları ve güçlü bir kültürel, ekonomik, askeri ve sosyal düzeni vardır.” “Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar arasında 50 yılı aşkın süredir devam eden federasyon temelli müzakereler, Kıbrıslı Rumların maksimalist ve uzlaşmaz tavırları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı.” dedi.

Masadaki taraflara yönelik yanlış bir tutum izlendiğini anlatan Demirel, Kıbrıslı Rumlara “devlet”, Kıbrıslı Türklere ise “toplum” muamelesi yapmanın eşitsizlik yarattığını söyledi.

Bu nedenle müzakerelerde bir sonuca ulaşmanın mümkün olmadığını vurgulayan Demirel, “Bu nedenle Ada’da çözümün ‘iki eşit egemen devlet temelinde’ müzakerelerle sağlanabileceği politikası benimsenmiştir. 2020’den beri sürdürülüyor. Görüşmeler tıkanmış olabilir ama devletimiz bir eğitim ve turizm cenneti olarak gelişiyor ve kök salıyor.” “Mavi Vatan, özgür ve bağımsız Türk devletini Akdeniz’de yaşatma iradesiyle yoluna devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Demirel anılarını imzaladı.

İstanbul Vali Yardımcısı Hasret Bozkurt Gevrek, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Mehmet Zahit Uzun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi AB İlişkileri Müdürü Ali Doğanay, gaziler ve çok sayıda kişinin katıldığı tören, katılımcıların hatıra fotoğrafı çekmesinin ardından sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu