Ekonomi

Kırgızistan, Yüksek Avrasya Ekonomik Konseyi toplantısına ev sahipliği yaptı

Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) Dönemi Lideri Kırgızistan, Avrasya Ekonomi Yüksek Kurulu (AEYK) toplantısına ev sahipliği yaptı.

Başkent Bişkek’te Cumhurbaşkanlığı Konutları Kongre Salonu’nda düzenlenen yıl ortası heyet toplantısında üye ülkelerdeki ekonomik durum değerlendirildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov başkanlığındaki toplantıya gözlemci ülkelerden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenkov, Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan ve Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov katıldı.

“Birlikte ekonomik durum ‘istikrarlı'”

Dönem Başkanı Caparov yaptığı konuşmada, Avrasya Ekonomik Birliği üyesi ülkelerdeki ekonomik durumun “istikrarlı” olduğunu belirterek, Kırgızistan’ın AEA üyesi ülkelerle karşılıklı ticaretinin bu yılın üç çeyreğinde yüzde 30 arttığını, bu ülkelere ihracatını yüzde 40’ın üzerinde artırdı.

Caparov, bu yıl İran İslam Cumhuriyeti ile serbest ticaret bölgesi kurulmasına ilişkin protokolün yürürlüğe girdiğini, Endonezya Cumhuriyeti ile serbest ticaret bölgesi anlaşması imzalanması için müzakere sürecinin başlatıldığını ve girişimde bulunulduğunu bildirdi. Birleşik Arap Emirlikleri ile bir serbest ticaret bölgesi oluşturulması için müzakerelere başlamak.

“Küresel enflasyonun olumsuz etkisi en aza indirilmelidir”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, dış faktörlerin baskısına rağmen Kazakistan’ın AEB ülkeleriyle olan ticaret hacminin bu yıl Ocak-Ekim döneminde yüzde 7’den fazla artarak 23 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Büyük ölçekli ortak projelerin hayata geçirildiğini ve karşılıklı ulusal para birimlerinin kullanım payının arttığını kaydeden Tokayev, küresel enflasyonun ülke ekonomileri üzerindeki olumsuz etkisinin en aza indirilmesi gerektiğini belirterek, şöyle değerlendirdi.

“Uluslararası Para Fonu (IMF), 2023 yılı için küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,7’ye, Dünya Ticaret Örgütü ise yüzde 1’e düşürdü. Avrasya Ekonomi Komitesi’ne göre AEA ülkelerinde tüketici fiyatları yükselmeye devam ediyor. Ekim Yüzde 11,5 oldu. Asıl artış gıda ve gıda dışı kalemlerden kaynaklanıyor. Bütün bunlar vatandaşımızın alım gücü ve sosyal refahı üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bilinen yaptırım kısıtlamalarının baskı oluşturduğunu kabul etmek gerekiyor. Bu nedenle, Kurul ve ülkelerimizin hükümetleri bu konuya özel dikkat göstermeli ve bu yaptırım kısıtlamalarının etkisini hafifletmek için yollar önermelidir.”

Tokayev, Kazakistan’ın birliğin iç entegrasyonunun geliştirilmesine karşı olmadığını belirtti.

“Birliğin iç entegrasyonunu derinleştirmeliyiz”

Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko, birliğin iç entegrasyonunu daha da derinleştirme gereğini de vurguladı.

Rusya ve Beyaz Rusya’ya yaptırım uygulayan Batılı ülkelerin “siyasi krizler” ile karşı karşıya olduklarını savunan Lukashenko, ortak üretim, ortak para birimi kullanımı, dolardan vazgeçilmesi ve mal dolaşımı önündeki engellerin kaldırılmasının öneminin altını çizdi. entegrasyonu derinleştirmek için gelenekler.

Lukashenko, birliğin uluslararası imajını yükseltmek için Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU), Şanghay İşbirliği Örgütü (SCO) ve BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkeleriyle bir zirve yapılmasını önerdi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan da bu yıl Ocak-Eylül döneminde Ermenistan ile AEB ülkeleri arasındaki ticaret cirosunun 2021’in aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 80 artarak 3 milyar doları aştığını söyledi.

Özbekistan Başbakanı Aripov, ülkesinin Avrasya Ekonomik Birliği ile aktif işbirliği içinde olduğunu belirtti.

Bu arada Avrasya Ekonomik Birliği’nin 2023 dönem başkanlığının Rusya’ya geçtiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu