Haber

Kıbrıs’ta derin uçurum: Kıbrıs’taki BM temsilcisi Hristodoulidis ve Tatar ile görüştü

LEFKOŞA – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçtiğimiz haftalarda Kıbrıs konusunda görevlendirilen yeni özel temsilcisi, adadaki temaslarına başladı. Maria Ángela Holguin bugün Yunan ve Türk liderlerle bir araya geldi. Holguin’in Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaptığı ilk görüşmeler, Kıbrıs sorununda taraflar arasındaki derin uçurumu ortaya çıkardı.

Lefkoşa’nın güneyindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda sabah saatlerinde gerçekleştirilen Hristodoulidis-Holguin görüşmesinde Rum tarafı, federal çözüm müzakerelerinin 2017 yılında müzakerelerin kesildiği noktadan başlaması gerektiğini ifade etti. Sabahın ardından KKTC Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Tatar-Holguin görüşmesi gerçekleşti. Bu toplantıda Türk tarafı iki devletli çözüm konusundaki ısrarını sürdürdü.

Holguin’in önümüzdeki günlerde Kıbrıs’ta toplum temsilcileriyle görüşeceği belirtildi. Gelişmelere göre Holguin’in Hristodoulidis ve Tatar ile yeniden görüşmesi bekleniyor. Holguin’in yardımcıları önümüzdeki aylarda Kıbrıs’ta olacak.

YUNAN TARAFI ‘BAŞLAMAYA HAZIRIZ’ DEMİŞTİ

Kıbrıs Haber Ajansı’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulidis, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Maria Ángela Holguin ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı ilk görüşmede, Kıbrıs için gerekli koşulların yaratılmasına katkıda bulunmaya devam etme arzusunu dile getirdi. görüşmelerin yeniden başlaması. Toplantının ardından bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letibiotis, Cumhurbaşkanının, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde müzakereleri askıya alındığı noktadan yeniden başlatmaya hazır olduklarını bir kez daha yinelediğini söyledi. Güvenlik Konseyi kararları.

Sözcü, görüşmede Holguin’in önümüzdeki dönemde yapılacak görüşmeler ve program hakkında Cumhurbaşkanı’na bilgi verdiğini, müzakerelerin yeniden başlatılması için atılabilecek sonraki adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu da belirtti. Bundan sonra atılacak adımlar sorulduğunda sözcü, Holguin’in ilk görüşmelerin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı ile bir görüşme daha yapacağını, karar vermesi halinde Tatar’la ortak toplantı yapacağını ifade etti.

MART AYINDA YENİDEN GÖRÜŞECEKLER

Kıbrıs Postası, Cumhurbaşkanı Tatar’ın Holguin ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamaları yayınladı. Tatar, Holguin ile mart ayında yeni bir toplantı yapılacağını kaydederek, şunları kaydetti:

“Kıbrıs Türk halkına yönelik vahşi saldırılardan sonra çok acı çektik. Geleceğe bakıyoruz. Bu adaya gerçek barış 20 Temmuz’da geldi. Bunu Holguin’e ilettik. Hala daha acımasız ambargolara maruz kalıyoruz. Kimse bunu yapamaz.” Türk milletinin varlığını inkar ediyoruz.Ortak “Bir yerin olabilmesi için egemen eşitliğimizin kabul edilmesi gerekiyor. Eğer hakim eşitliğimiz ve eşit uluslararası statümüz kabul edilmezse müzakere masasına oturmamız mümkün değildir.”

Karamsar BEKLEME

Kıbrıs Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs arasındaki müzakere sürecini takip eden kaynaklar, ‘adada yakın vadede önemli bir diplomatik gelişme beklenmediğini’ bildirdi. Kaynaklara göre, Kıbrıs sorunundaki karamsar tabloya rağmen BM’nin bu süreçte yeni bir girişimde bulunması, Yeşil Hat’ta yaşanan gerilimin azaltılması ve diplomasinin yeniden canlandırılması açısından yararlı olabilir. Ayrıca bir takım inançlar yavaş yavaş yaratıcı adımları gündeme getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu