Haber

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel: Emekli maaşı artırılmalı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel, emekli maaşının yüzde 70’e çıkarılması gerektiğini belirterek, “Emeklilere acilen sosyal yardım payı verilmeli. İlaç ve muayene katkı payından muaf tutulmalılar.”

Ünzile Yüksel, Ulus Meydanı’ndaki Zafer Anıtı önünde emeklilerle birlikte basın açıklaması yaptı. Yüksel, hükümetin sosyal devlet olma ilkesini göz ardı ederek emeklileri derin yoksulluğa ve açlığa mahkum ettiğini belirterek, “Ortalama ev kirasının 15 ila 20 bin lira olduğu ülkemizde en düşük emekli maaşı 10 bin lira. Dul aylığı 7 bin 500 lira, yetim aylığı ise 2 bin 500 lira.” “Lirayı liraya yükselterek 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan eden iktidarlar, hangi ülkede yaşıyorsunuz? Bu yaşam koşullarında 2024, emekliler için en fazla gerileme, utanç yılı olacak. Hükümet için” dedi.

‘BÜTÜN EMEKLİLERE SEYYANEN ZAM VERİLMELİ’

2008 yılında çıkarılan yasayla aylık ödeme oranlarının yüzde 70’ten yüzde 45’e indirildiğini belirten Yüksel, “Sizden önce emekli ikramiyesiyle ev, araba alırdık, şimdi bir yıllık kira bile ödenemiyor. Aylık ödeme oranının derhal yüzde 70’e düşürülmesiyle bu mağduriyet sona erecektir.” hibe etmek. Emeklilere sosyal yardım bir an önce verilmeli. İlaç ve tıbbi muayene katkı payları muaf tutulmalıdır. TÜFE (tüketici fiyat endeksi) hesaplanırken enflasyon sepetindeki harcama kalemlerinin zorunlu harcama kalemlerinden oluşması ve bireylerin gerçek yaşam maliyetinin esas alınması gerekmektedir. Sürücü kursu, seyahat türü, kadın Neden mont, düğün, nişan, yemek, ev kirası gibi salon kiraları bu sepette yok? İnsanların aslında zorunlu olarak kullandıkları ürünler neden o sepette yok? Memurlara verilen ücret artışı tüm emeklilere verilmelidir. Aynı ülkede, aynı pazarda yaşayanlar “Alışveriş yapan bu insanlara neden bu ayrımcılık yapılıyor? 16 milyon emekliyi görmezden mi geldiniz?” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu