Haber

İstanbul’da deprem riskine karşı yeni yasa tasarısı hazırlandı

Bakan Özhaseki, “7 büyüklüğünde bir depremde 600 bin daire yıkılacak, İstanbul koca bir hapishaneye dönecek” sözleriyle İstanbul’da beklenen deprem riskini ortaya koydu. Riskli yapı stoğu için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı mega kentlere özel deprem yasası taslak çalışmasını hazırladı. 1-2 ay içinde TBMM’ye sunulması beklenen yasanın detayları ortaya çıktı.

EKİPLER LOFT KAPISINA GELEBİLİR

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre; İstanbul’da yapılan kontrollerde eksiklikler ve hatalar tespit edildi. Bu nedenle önümüzdeki dönemde yapı denetimine öncelik verilecektir. Mevzuatta yapı denetimi tanımından çok uygulamalara odaklanılacaktır. Bakanlık denetimleri sıkılaştırılacak. Gerekli hallerde izinli veya izinsiz olarak kat maliklerinin denetimi yapılabilecektir.

MAĞAZA VE İŞYERLERİ İÇİN YENİ YÖNETMELİK

Birçok binanın kolonlarının kesilmesi ve duvarlarının çökmesi afet riskini artırıyor. Bu nedenle binaların altında dükkan ve iş yeri açılmasına ilişkin düzenlemeler getirilecek.

ŞARTLARA UYMAYAN BİNALAR İÇİN 2 İMKAN VAR

Binaların periyodik muayenesi için mevzuat hazırlanacaktır. Bu kapsamda yapı kontrolüne tabi yapılarda 5 yıl, yapı kontrolüne tabi olmayan yapılarda ise 2 yıl içerisinde periyodik denetim yaptırılacaktır. Muayene gerekliliklerini karşılamayan yapılar güçlendirilecek veya yıkılacaktır.

ZAYIF TEMEL ÜZERİNDE İNŞAATA İZİN VERİLMEYECEK

Sıvılaşma riskine rağmen sağlam temeller üzerine yapılacak inşaatlarda mikrobölgeleme çalışmalarına ağırlık verilecektir. Temel taşıma gücü zayıf olan alanlarda temel uyarlama çalışması yapılmadan yapılaşmaya izin verilmeyecektir.

ULUSAL GÜVENLİK TEDBİRİ

İstanbul’da olası bir deprem karşısında milli güvenliğin riske atılmaması için kolluk kuvvetleri ve silahlı kuvvetlerin kullandığı ve kullanacağı alanlarda özellikle yapılaşmaya yönelik mevzuatta düzenleme yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu