Haber

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Irak Başbakanı Sudani’den Tahran’da ortak basın toplantısı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bölgenin güvenliğini tehdit eden her türlü sıkıntıyla çabanın İran ve Irak ortasındaki mutabakatların bir kesimi ve iki ülkenin ortak iradesi olduğunu söyledi.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, Cumhurbaşkanı Reisi, başkent Tahran’ı ziyaret eden Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile bir ortaya geldi.

Görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Reisi, Irak ile münasebetleri tüm alanlarda geliştirmekten yana olduklarını belirterek, “Yeni Irak hükümeti döneminde İran-Irak iş birliğinin çeşitli alanlarda gelişeceğini umuyoruz. Irak Başbakanı’nın İran’a ziyareti iki ülke ilişkilerinde bir dönüm noktasıdır.” dedi.

Bölgenin istikrarı noktasında Irak’ın yerinin değerli olduğunu lisana getiren Reisi, bölgenin güvenliğinin, bölge ülkeleri tarafından sağlanması gerektiğini söyledi.

Reisi, “İran ve Irak hükümeti açısından bölgede güvenlik, barış ve istikrar çok önemlidir. Terör örgütleri, organize suçlar, uyuşturucu kaçakçılığı ve bölgeyi tehdit eden her türlü tehditle mücadele İran ve Irak arasındaki anlaşmaların bir parçası ve iki ülkenin ortak iradesidir.” tabirlerini kullandı.

Irak Başbakanı Sudani

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ise ülkesinin İran ile tüm alanlardaki iş birliğini geliştirme konusunda kararlı olduğunu ve ekonomik hususlara öncelik verdiklerini vurguladı.

İran ile ortak ekonomik kurullarının aktif hale getirilmesi konusunda Reisi ile mutabakata vardıklarını aktaran Sudani, görüşmede İran ile güvenlik konusundaki iş birliğini de ele aldıklarını söz etti.

Bölgenin güvenliğini tehdit eden terör, aşırıcılık ve uyuşturucu sıkıntılarıyla uğraş için ortak iş birliği ve uyumun kıymetini vurguladıklarını belirten Sudani, “Hükümetim, anayasaya bağlı kalarak Irak’ın İran’ın güvenliğini tehdit eden bir saha olarak kullanılmasına izin vermeyecek. Ülkelerle ilişkilerimizi karşılıklı saygı ve iç işlerine müdahale edilmemesi esasına göre yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu