Sağlık

İngiltere’deki cezayı görünce keşke bizde de uygulansa diyeceksiniz!

Avrupa ülkelerinde kurallar ne kadar değerli olsa da sokaklarda bir özgürlük ortamı var. Ancak bu hava kurallara uygun olduğu için dediğimiz gibi kurallara uyulmaması durumunda büyük para cezaları uygulanıyor. Keşke uygulasaydık dediğimiz cezanın bedelini görünce şok olacaksınız.

İngiltere’de yaşayan oozanugurluu adlı kullanıcı, eşiyle birlikte çektirdiği Tiktok görselinde sokak kirliliğinden ceza aldıklarını anlatıyor. Cezanın içeriği keşke bizde olsaydı dedirten cinsten: Yere sigara izmariti atmak.

Birleşik Krallık’ta asgari ücret saatte 10.42 pound, yani ülkede haftada maksimum 40 saat çalışma ile ayda yaklaşık 1.667 pound kazanılıyor. Ceza, asgari fiyatın yaklaşık yüzde 9’u kadardır.

Kısaca bize uygulansa 765,54 TL’ye mal oluyordu. Baktığımız zaman Türkiye’de Kabahatler Kanunu’nda böyle bir ceza olduğunu biliyoruz ama uygulanmıyor. Ancak uygulamada 1.000 TL ile 3.036 TL arasında para cezası görülüyor.

Halka açık yerlerde çevreyi her ne suretle olursa olsun kirletmenin cezası 2023 yılında 3 bin 36 TL olarak belirlendi.

Ayrıca uygulanan ceza olarak kapalı alanlarda sigara içilmesi şahıslara 365 TL’den 617 TL’ye, işletmelere ise 8 bin 540 TL’den 42 bin 858 TL’ye kadar para cezası uygulanıyor.

Tiktok görselini buradan izleyebilirsiniz.

Sosyal medyada da dikkat çeken bu ceza, farklı yorumlara neden oldu.

Ülkelerde uygulanan cezaların eğitim mi yoksa ceza sistemi mi olduğu da farklı şekilde sorgulandı.

Elbette vazgeçilmezimiz siyasetti.

Ülkemizdeki kurallara uyum sistemi de ele alındı.

Sizce bu ceza Türkiye’de uygulanabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu