Ekonomi

Hükümetin asgari ücret planı: Yılda bir zam

Hükümet asgari fiyat üzerinden yılda iki kez yapılan zammı bire indirmeyi planlıyor.

Argümana göre yüksek enflasyon nedeniyle yılda iki kez asgari fiyata yapılan zamlar, yeni yıldan itibaren yılda bir kez belirlenecek. Ekonomi yönetimi bu değişiklikle orta dönemde baz fiyat artışının enflasyonist etkisini kırmayı hedefliyor.

Yeni Şafak’tan Uğur Duyan’ın haberine göre Bu kapsamda asgari fiyat üzerinden yılda iki kez yapılan zamlar bire indirilecek. Teze göre, bu değişiklikle ekonomi kadrosu, asgari fiyattaki yıl boyunca iki kez yapılan artışın yarattığı enflasyonist etkiyi kırmayı amaçlıyor.

ENFLASYONLA MÜCADELE ETMEK

Duyan, haberde şu ifadeleri kullandı:

“Aksine bu durumu tersine çevirmek ve enflasyonla mücadeleyi sekteye uğratmamak adına yılda sadece bir kez zam yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz. Sürecin sağlıklı işlemesi için bu adımın gerekli olduğunu belirten personel, Tüm fiyatlardaki artışı tetikleyen asgari fiyat artışının, yılın ikinci yarısından sonra enflasyondaki düşüşü önlemenin tek yolu olduğunu ifade eden Bakan, “Bu adımın enflasyon beklentisini de ortadan kaldırması bekleniyor ki bu da her zaman olacağı anlamına geliyor. piyasada iş ve hizmetlerde artış olması.”

MİNİMUM FİYAT ARTIŞLARI

22.12.2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere yeni asgari ücreti 8 bin 500 TL olarak açıkladı. 2023 yılında 1 Temmuz 2023 prestijiyle asgari ücret 13 bin 414 lira 50 kuruşa, net 11 bin 402 lira 32 kuruşa çıkarıldı.

ENFLASYONU NASIL ETKİLEYECEK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda yaptığı değerlendirmeye göre, yıl ortasındaki yüzde 34’lük asgari fiyat artışının yıllık enflasyona etkisinin yüzde 2,7-4,1 aralığında olması bekleniyor. . TCMB ayrıca asgari 1 puanlık fiyat artışının ortalama fiyatı 0,93 puan artırdığına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu