Ekonomi

Halkbank’tan ‘safir’ açıklaması

Halkbank, Sapphire AVM ve seyir terasının Kiler Holding’e 905 milyon TL’ye satışına ilişkin açıklama yaptı.

KAP’a gönderilen açıklamada, söz konusu gayrimenkulün 2023 yılı Ocak ayı yeni cari kuru üzerinden TL satış fiyatının 2019 yılı cari kuru üzerinden hesaplanan döviz değerinden düşük olduğu haber ve söylentilere yer verildi. , gayrimenkulün yarı fiyatına eski sahiplerine satıldığı öğrenildi. Gerçeğe aykırı, bağlam dışı, kamuoyunu ve yatırımcıları aldatmak, Banka’nın güven ve prestijini sarsmak olarak nitelendirildi.

‘SATIN ALMA DEĞERİNİN ÇOK ÜZERİNDE’

Sapphire AVM ve terasının, kredi alacaklarının tahsili ve tasfiyesini sağlamak amacıyla Aralık 2019’da kamu bankaları tarafından satın alındığını hatırlatan açıklamada, “Varlık borç takasına konu kredi Türk Lirası olup, gayrimenkuller Türk Lirası olarak iktisap edilmiştir. “Takasa konu olan kredinin faiz dahil rayiç değeri, gayrimenkulün cari satış değeri ile aynı seviyede. Şu anki satış tutarı, gayrimenkulün satın alma değerinin çok üzerinde” dedi.

Satış süreciyle ilgili çıkan haber ve söylentilerde; Açıklamada, söz konusu gayrimenkullerin döviz üzerinden edinilip satıldığı izlenimi ve algısı ile yıllar içindeki kur değişimleri dikkate alınmadan döviz değerlerinin hesaplanmasının yansımadığı ifade edildi. doğrusu şu bilgilere yer verildi:

“AVM’lerin piyasa değerini bölgedeki diğer gayrimenkullerin fiyat artışları değil, AVM’lerin müşteri ziyaretçi sayısı, ciro kapasitesi, kiracı sayısı ve mağaza doluluk oranlarındaki artış trendi belirliyor. Tüm bunlar ve pandemi sonrası gelişmeler AVM’lerin piyasa fiyatlarını etkilemiş ve alıcı taleplerini olumsuz etkilemiştir.

Gayrimenkuller ilan yoluyla satışa çıkarılmış, ilan döneminde Banka’ya sadece 3 adet alım teklifi yazılı olarak gönderilmiştir. Gelen alım tekliflerindeki fiyatların satış duyuru fiyatından %35 ile %40 arasında daha düşük olduğu görülmüştür.

Sonuçta, gayrimenkullerin eski sahibi olan kredi şirketi tarafından verilen satın alma teklifi, gayrimenkullerin mevcut ekspertiz değeri düzeyinde ve Banka’nın elde etme maliyetinden ve diğer satın alma işleminden oldukça yüksek olduğu için. teklif fiyatlarının belirlenmesi üzerine, söz konusu gayrimenkul Banka Yönetim Kurulu tarafından uygun bulunmuş ve söz konusu gayrimenkulün satışı gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca Bankamız 2021 Yılı Sayıştay Raporu’nun hiçbir yerinde Safir AVM ve Seyir Teras’ın döviz maliyetine ilişkin herhangi bir tespit yapılmadığından sadece AVM’nin elden çıkarılması yönünde tavsiyede bulunulmuştur. çıkarma işlemini gerçekleştirdi.

Sonuç olarak;

Yukarıda ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, söz konusu satış nedeniyle Banka’nın herhangi bir zararı meydana gelmemiş, elde edilen kazançlarla birlikte Banka alacaklarının tahsili ve tasfiyesi, maliyet bedelinin üzerinde satış yapılarak sağlanmıştır.

Kredilerin kullandırılması ve kredi alacaklarına karşılık edinilen gayrimenkullerin elden çıkarılması işlemleri 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve Bankamız iç düzenlemelerine uygun olarak yürütülmektedir. Sözle ilgili haberler, bireysel bir yaklaşıma dayalı olup, kamuoyunu ve yatırımcıları aldatan, hisse değerini etkileyen, Bankamızın güvenini ve prestijini sarsan yorumlardır.

Bankamızın inancını ve prestijini zedeleyecek nitelikteki haksız haber ve yorumların yapılması Bankacılık Kanunu’nun “İtibarın Korunması” başlıklı kararlarına da aykırıdır, yansıtmayan beyanlar ile ilgili her türlü hukuki ve cezai haklarımızı saklı tuttuğumuzu beyan ederiz. doğrusu.”

haber-manavgat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu