Haber

Güney Kore’de LGBTİ+ festivalini engellemeye çalışan polisle polis çatıştı

Güney Kore’nin güneyindeki Deagu şehrinde polis her yıl düzenlenen LGBTİ+ onur festivalini engellemeye çalışınca önce festivale katılanlarla sonra da polisle çatıştı. Gerginlik bu sabah tutanakların festival organizatörlerini alandan uzaklaştırmasıyla başladı. Kentteki bazı işletmeler ve kiliseler, etkinliğin yasaklanması için bu hafta dava açtı. Daegu Queer Kültür Festivali, 2009’dan beri her yıl şehir merkezinde düzenleniyor.

Şehrin muhafazakar belediye başkanı Hong Joon-pyo da etkinliğin yasaklanmasını destekledi ve şehir merkezindeki sokakların kalabalıklaşmasının bu caddelerdeki esnafa zarar vereceğini iddia etti. Mahkeme ise ifade özgürlüğünün ticaret özgürlüğü kadar değerli olduğunu söyleyerek festivali düzenleyenleri haklı buldu. Ancak belediye başkanı reisi mahkeme kararına rağmen bu sabah tutanakla faaliyeti engellemeye çalıştı.

Polis, düzenleme için gerekli malzemeleri taşıyan TIR’ları da engelledi. Bunun üzerine polis devreye girdi. Polisin zabıtaları alandan uzaklaştırması festival katılımcıları tarafından alkışlandı. LGBTİ+ karşıtı görüşleri ile tanınan Belediye Başkanı Hong-Joon-pyo, daha önce iki kez cumhurbaşkanlığına aday olmuştu. (BBC Türkçe)

haber-terme.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu