Haber

EPDK’nın serbest gaz tüketimi kararı ‘Resmi’ oldu

ANKARA (İGFA) – 24 Nisan ve 31 Mayıs dönemini kapsayan tarihlerde doğalgaz bedeli alınmayacaktır. Bununla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi daha önce yayınlanmıştı.

Serbest doğal gaz kullanımına ilişkin esasları belirleyen Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

TAHSİL EDİLEN FATURALARIN İADESİ

Kararla abonelerden tahsil edilen doğalgaz faturası iptal edilecek ve parası 3 gün içinde iade edilecek.

Ayrıca mekanik sayaç kullanan aboneler için ilk fatura mahsuplaştırılarak, ön ödemeli sayaç kullanan aboneler için hesaba kontör yüklenerek iade yükümlülüğü yerine getirilecektir.

Öte yandan olağanüstü hal ilan edilen iller için bir EPDK kararı daha bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 8 Mayıs 2023 tarihinden 30 Haziran 2023 tarihine kadar olağanüstü hal ilan edilen illerde elektrik üretim tesisi ile üretim lisansı sahibi tüzel kişiler, üretim lisansı, dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler ile şirket merkezlerinin bulunduğu OSB’lerin doğrudan veya dolaylı ortakları bu şehirlerde bulunmaktadır. Tedarikçi firmaların ödemekle yükümlü oldukları Avans Bildirimlerinde yer alan tutarların ilgili fatura dönemine ait faturaların son ödeme tarihine kadar ertelenmesine ve piyasa işleticisine gecikme faizi uygulanmamasına karar verilmiştir. ve piyasa katılımcısının avans ödemelerinin gecikmesi süresince.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu