Ekonomi

Elektrik talebindeki 2 yıllık artış temiz enerji ile karşılanacak

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Elektrik Piyasası Raporu’na göre, bu yıl küresel elektrik talebinde öngörülen yüzde 2’lik büyüme geçen yıla göre daha yüksek. altındakalması bekleniyor.

Gelişmiş ekonomilerin talebindeki daralma, elektrik talebindeki artıştaki yavaşlamada görülürken, elektrik talebinin bu yıl ABD’de yüzde 2, Japonya’da yüzde 3 ve Avrupa Birliği’nde yüzde 3 gerilemesi bekleniyor.

AB’de 2022’de ve bu yıl yaşanan düşüşün ardından elektrik tüketiminin son 20 yılın en düşük seviyesine ineceği tahmin ediliyor.

Ekonomik görünümün iyileşmesiyle birlikte 2024 yılında küresel elektrik talebinin yüzde 3,3 büyüyerek toparlanacağı tahmin edilirken, önümüzdeki 2 yılda dünya elektrik talebindeki büyümenin tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması bekleniyor.

IEA’nın öngörülerine göre 2024 yılının prestijiyle yenilenebilir enerji kaynakları, küresel elektrik üretiminin üçte birinden fazlasını karşılayacak. Bu bağlamda 2024, dünya çapında yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin kömürü geçtiği ilk yıl olabilir.

IEA Enerji Piyasaları ve Güvenlik Müdürü Keisuke Sadamori, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, dünyanın elektrik ihtiyacının önümüzdeki yıllarda da güçlü bir şekilde artarak devam edeceğini belirtti. “Elektrik üretiminin artan payı ve bunun sonucunda elektrik üretimi için fosil yakıtların kullanımındaki azalma bizi cesaretlendiriyor. Şimdi, politika yapıcıların ve özel sektörün, enerji segmentinden kaynaklanan emisyonların azaltılmasını sağlamak için bu ivmeyi geliştirme zamanı. hep azalır.”

haber-oguzeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu