Ekonomi

Desan, Kaptanoğlu Ailesi için Atlas’ı satın alıyor

Geçtiğimiz yıllarda inşasına başladığı buzkıran gemileriyle adından söz ettiren Kocaeli merkezli Atlas Tersanesi, Desan’a satılıyor. Anlaşma sağlanırsa Desan, Atlas’ın hisselerini kademeli olarak devralacak.

2005 yılında kurulan ve Kocaeli Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Atlas Tersanesi, yıllık 40 bin DWT gemi inşa kapasitesine sahip. Şirketin üretim alanı 46 bin 925 metrekare, sermayesi ise 45 milyon TL. Rus Ark Shipping ve Adamant LLC, modern buzkıran tipi sığ su demirleme gemisi Polus’u Atlas Tersanesi’ne sipariş etmişti. 73,3 metre uzunluğundaki Polus, 2021’de piyasaya sürüldü.

NATO SERTİFİKASINA SAHİPTİR

Desan ise Türk Deniz Kuvvetleri için akaryakıt ikmal gemilerinden acil müdahale ve eğitim botlarına kadar çok çeşitli deniz araçları üreten, sektörünün en güçlü firmalarından biridir. 119 yıldır denizcilik ile uğraşan Kaptanoğlu ailesine ait Desan, 1970 yılında faaliyete geçti. Milli ve NATO Güvenlik İzin Belgesi ile Türkiye Milli Savunma Bakanlığı Askeri Gemi Üretim Belgesine sahip olan şirket, ilk gemisini teslim etti. Ağustos 2020’de Türk Deniz Kuvvetleri için proje.

KAYNAK: DÜNYA/KERİM ÜLKER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu