Haber

Cumhurbaşkanı’nın yatırım programında yer alan arıtma tesisi projesi reddedildi

CUMHURBAŞKANI’NIN YATIRIM PROGRAMI İÇERİSİNDEKİ ARITMA TESİSİ PROJESİNİN KREDİSİ ABB MECLİSİ’NDE AKP VE MHP ÜYELERİNİN OYLARIYLA RED EDİLDİ

Gündem, ANKARA

17.07.2023 17:50 ~ 17.07.2023 17:50

ankara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na aldığı Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artırılması için hazırlanan tesviye projesi için Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) aldığı kredi, AKP ve MHP’lilerin oyu ile reddedildi. ABB Meclisinde. Karara tepki gösteren ABB Lideri Mansur Yavaş, “Büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız. İnsan sağlığını ve hayatını düşünmüyor musunuz?”

ankara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na aldığı Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artırılması için hazırlanan tesviye projesi için Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) aldığı kredi, AKP ve MHP’lilerin oyu ile reddedildi. ABB Meclisinde. Karara tepki gösteren ABB Lideri Mansur Yavaş, “Büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız. İnsan sağlığını ve hayatını düşünmüyor musunuz?”

1998 yılında faaliyete geçen Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi son yıllarda kapasitesinin üzerinde çalışmaya başlamıştır. Tesisteki kapasite artırım çalışmaları ihmal edildiğinden tesise gelen atıksuların bir kısmı yetersiz kapasite nedeniyle arıtılmadan Ankara Çayı’na deşarj edilmek zorunda kalmıştır.

Ankara Çayı’na verilmek zorunda kalan atıksuların Sakarya Nehri’nden İstanbul’a ulaştığı ve iki şehirde sağlık sorunlarına yol açtığı belirlendi.

BAKANLIK TUTANAK ÇIKARDI, VALİLİK “2023 SONUNA KADAR BİTİR” DEMİŞTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2016 yılında Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili rapor tuttu. Kontrol sonuçlarının yer aldığı raporda “Tesis kapasitesi yeterli değil. Atık su Ankara Çayı’na karışıyor” ibaresi yer alıyor.

Bunun üzerine 2017 yılında ASKİ yönetimi kapasite artırım projesi hazırlama kararı aldı ancak bu karar uygulamaya konulmadı.

Ankara Valiliği, 23 Mart 2018 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yazıp kapasite artışının en geç 23 Aralık 2023 tarihine kadar tamamlanması gerektiğini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Su Arıtma Eylem Planında (2017-2023) Porsuk Çayı ve Ankara Çayı’ndaki kirlilik nedeniyle Sakarya Nehri’nin farklı parametreler açısından kirli veya çok kirli su kalitesine sahip olduğu belirtilmektedir. onu besleyen özellikle değerli akışlardır. belirtildi.

ODTÜ ve Türkiye Su Kurumu tarafından hazırlanan raporlarda, sağlığı tehdit ettiği gerekçesiyle projeye yatırım yapılması gerektiğinin son derece açık ve tartışılmaz bir gerçek olduğu vurgulandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI ONAYINA RAĞMEN

Ankara ve İstanbul’da sağlık sorunu haline gelen ve kapasite fazlası yaşanan Tatlar Arıtma Tesisi için düzleştirme projesi hazırlandı. Projenin ÇED raporu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylandı ve proje Cumhurbaşkanlığına sunuldu. Cumhurbaşkanı onayı ile Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi Düzleştirme Projesi 2023 Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programına alındı.

ABB Meclisi MHP üyesi Mustafa Ünver de kapasitesinin yetersiz olduğu ve çevre kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nin bir an önce yapılması için ABB Meclisi’ne soru yöneltti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, iyileştirme projesinin finansmanı için uygun koşullarda dış kredi buldu. Kredi talebi ABB Meclisi’nde AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Böylece Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ve yatırım programına alınan projenin kredisi reddedilirken, insan sağlığı için acilen hayata geçirilmesi gereken proje durduruldu.

SORUMLU KİŞİLER, YASA DIŞI KİRLİLİK NEDENİYLE CEZALANDIRILABİLİR

İyileştirme projesinin uygulanmaması durumunda sorumlular hakkında cezai işlem uygulanabileceği belirtildi.

Çevre Kanunu’nu yeterince ve gereği gibi işlemeyen veya süresi içinde gerekli iyileştirmeleri yapmayanlara idari para cezası uygulanır. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’na göre çevreyi kasten kirletenlere 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

“İNSAN SAĞLIĞINI VE İNSAN HAYATINI DÜŞÜNMEYİN”

Tatlar Arıtma Tesisi İyileştirme Projesi’ne ilişkin Dikmen Vadisi Son Aşama Projeleri Tanıtım ve Temel Atma Töreni’nde değerli açıklamalarda bulunan Yavaş, büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya olduğumuza dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Tatlar Arıtma Sistemi var Ankara’nın bütün atıksuları oraya gidiyor orada arıtılıyor. 2010’de rapor hazırlandı. ‘Buranın kapasitesi 971 bin metreküp olması lazım ama 765 bin metreküp hizmet veriyor’ diyor. Arıtılmayan su Ankara Çayı’na gidiyor. Çiftçiler buradan sulama yapıyor. Bu su Sakarya üzerinden İstanbul’a gidiyor. Siz bize engel olmuyorsunuz ama aynı sudan Sayın Cumhurbaşkanımızın torunları da içiyor. Mecliste ‘Mecliste’ diye konuşmalar yaptık. “Burası tam 30 milyon insanı etkiliyor.” Ankara Valiliği’nden gelen yazıda “Tatlar Arıtma Sistemindeki yetersizlik 23 Aralık 2023’e kadar giderilmelidir. Çevre Bakanlığı’nın verdiği para cezaları var” “Neden tedavi etmiyorsun?” Sonra dış kredilerle görüştük. Cumhurbaşkanımızın yatırım programında yer alan bu projeyle ilgili 270 milyon dolarlık anlaşma yapmak için belediye meclisinden yetki talep ettik. Reddettiler. Büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız. İnsan sağlığını, insan hayatını düşünmüyor musunuz? belediyecilik mi bu

Kaynak: ANKA / Siyaset

habercungus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu