Haber

Çin ve Fransa Stratejik Diyalog Toplantısında İşbirliği Konularını Tartıştı

PEKİN, 31 Ekim (Xinhua) — Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Ofisi Üyesi, Merkezi Dışişleri Kurulu Ofisi Direktörü ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 24. Toplantıya katıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Diplomatik Danışmanı Emmanuel Bonne ile Pazartesi günü Pekin’de Çin-Fransa Stratejik Diyalog toplantısı. eşbaşkan olarak görev yaptı.

Görüşmede iki taraf, Çin-Fransa ve Çin-AB ilişkilerinin yanı sıra uluslararası ve bölgesel konulara ilişkin samimi ve derinlemesine görüş alışverişinde bulundu. Taraflar, stratejik diyaloğun düzgün bir şekilde yürütülmesi, ikili ilişkilerin üst düzeyde geliştirilmesi için çaba gösterilmesi ve küresel zorluklarla başa çıkmak için birlikte çalışma konusunda mutabakata vardı.

Wang, Çin ve Fransa’nın bağımsız büyük ülkeler olarak istikrarlı, karşılıklı yarar sağlayan, girişimci ve dinamik, kapsamlı bir stratejik ortaklık kurma konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesi, iki ülke başkanları arasında varılan fikir birliğini temel rehber olarak alması ve karşılıklı saygı duyması gerektiğini söyledi. kazan-kazan. İşbirliği, etkileşim ve karşılıklı öğrenme unsurlarına bağlı kalmaları gerektiğini vurguladı.

Bakan, yapıcı ve dinamik bir Çin-Fransa bağlantısının, Çin-AB ilişkilerinin istikrarlı ve sürdürülebilir büyümesini kolaylaştırarak uluslararası toplumda dayanışma ve ilerlemeyi sağlayacağını kaydetti.

Wang, iki ülke cumhurbaşkanlarının vardığı değerli ortak anlayışın hayata geçirilmesi, halk desteğinin güçlendirilmesi, salgın sonrası dönemde iş birliği potansiyelinin yaratılmasına devam edilmesi, karşılıklı siyasi güvenin güçlendirilmesi ve ikili kapsamlı işbirliğinin artırılması için Fransa ile çalışmaya hazır olduklarını belirtti. stratejik ortaklık yeni bir seviyeye taşınıyor.

Bonne ise Fransa’nın Çin ile ilişkilerini geliştirmeye önem verdiğini, Çin’in dünyadaki konumu ve rolüne önem verdiğini, Çin ekonomisine güvendiğini ve Çin’in gelişimini kısıtlamaya niyeti olmadığını söyledi.

İki taraf ayrıca Çin-AB ilişkileri, Ukrayna krizi, Filistin-İsrail çatışması, iklim değişikliği ve yapay zeka gibi konularda da görüş alışverişinde bulundu.

haber-sehzadeler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu