Haber

Bandırma il olmanın heyecanını yaşıyor

Bandırma’da il olmanın heyecanı

BALIKESİR – Nüfus yoğunluğu Türkiye’deki birçok ilin üzerinde olan Bandırma’yı heyecanlandıran da bu. Son dakika Haber Başkent’ten geldi. MHP liderinin grup toplantısında 100 ilin müjdesini vermesi Balıkesir’in Bandırma ilçesinde coşkuyla karşılandı.

Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünün kutlanacağı 29 Ekim’de Bandırma’nın da aralarında bulunduğu 19 ilçenin il olarak girmesi umut ediliyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli, Salı günü gerçekleştirilen Kümelenme Toplantısı’nda konuyu yeniden gündeme getirerek, Cumhuriyetin 100. yılına 100 il, 1000 ilçe olarak girileceğinin altını çizdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sürecinin sona ermesinin ardından partisinin yeni yasama dönemindeki ilk küme toplantısında il sayısına ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Bahçeli, “Cumhuriyet’in 100. yılında 100 maddelik Anayasa teklifimiz hazırlandı. Yeni yüzyılda 100 il ve 1000 ilçeden oluşan idari yapılanması ile daha güçlü bir Türkiye’yi inşa etmek ve canlandırmak mümkündür. ” sözlerini kullandı.

Bandırma, bağlı olduğu ilin merkez ilçesine uzaklığı, nüfus büyüklüğü, sosyo-ekonomik durumu gibi kriterlere göre il olmaya en yakın ilçeler sıralamasında yer aldı.

Cumhuriyetin 100. yılında 100 il ve 1000 ilçe olması gerektiğini söyleyen Bahçeli’nin ardından vatandaşlar hangi ilçelerin il olacağını merak etmeye başladı.

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, “Yaklaşık 50 yıldır Bandırma’nın il olmaktan beklentileri inanılmaz yüksek, il olmamız için inanılmaz sebepler var. Lojistik olarak yolda inanılmaz güzeliz. Çanakkale’ye baktığınızda köprü, İstanbul, İzmir bu bağlamda özellikle bugün pandemi ile birlikte lojistiğin en büyük katma maliyetini bu şehirde gördüğümüz için bu süreçte bir il olmamızın kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.Odamıza bir katkım olsun, yaklaşık 3 bin üyesi bulunan Bandırma ilçesi Balıkesir ilinin yaklaşık %30 ila %40 oranında vergi geliri sağlamaktadır bu kapsamda bu saatten sonra bu şehre gereken bedelin verilmesi gerektiğine inanıyoruz. İl olmak aslında Bandırma’nın hem ülkeye katkı sağlayacağını hem de ülkeye önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum ve Bandırma’nın ihtiyaç yerine yıllardır gelen bir hayali var. İstiyoruz” dedi.

Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, “Geçmişten günümüze Bandırma ilçemizin il olması hep gündemde olmuştur. dünyada yoktuk Bandırma vilayet olacak diye.Birçok sözler verildi ama günümüze geldiğimizde bu gündem daha sık çıkmaya başladı.Siyasilerin mecliste yaptığı konuşmalarda en çok Bandırma’nın Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 100 il projesi kapsamında yeniden bir il olması gündemimizin önemli konusu.Coğrafi yapısı ve siyasi konumu yanında eğitim kurumları, üniversitesi, limanı ve daha birçok özelliği ile Bandırma’nın yeniden bir il olması. ve sayabileceğimiz nitelikler aslında geçmişten günümüze hep vilayet olmayı hak etmiş ilçelerden gelmektedir.Savaşın son şehitlerinin verildiği bu toprakların vilayet olmayı hak ettiğini düşünüyorum. birçoğu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu