Haber

Almanya’da Çalışmaya İlişkin Flaş Karar: Turist Vizesi de İşe Yarayacak

Almanya, nitelikli iş gücünü ülkesine çekmek için Mavi Kart uygulamasına geçeceğini açıkladı. Kanun taslağında ek iyileştirmeler yapıldı.

Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Türkiye’den yapılan vize başvurularına olumsuz yanıt veriliyordu.

En çok başvuru yapılan ülkelerden biri olan Almanya’dan turist vizesi almak bile artık kolay değil.

AB dışındaki ülkelerden Almanya’ya iş gücü göçünü kolaylaştırmayı amaçlayan yasa tasarısında yapılan iyileştirmelerden biri de Almanya’ya Mavi Kart ile gelecek üniversite mezunlarından istenen taban brüt gelirin 3 bin 500’e düşürülmesi oldu. ayda avro.

Dw Türkçe’de yer alan habere göre; Diğer bir gelişme ise, sığınmacılara iş bulmaları halinde istihdam piyasasına dahil olma fırsatı verilmesidir. Böylece mülteci statüsü kazanmamış kişiler ilk defa statülerini değiştirip oturma izni alma imkanına sahip olacaklardır. Ancak bu düzenleme sadece 29 Mart prestijiyle iltica başvurusu devam eden kişiler için geçerli olacak.

Almanya’ya turist vizesi ile gelen ancak orada iş bulan kişilerin artık önce ülkelerine geri dönüp çalışma izni için yeniden işlem yapması gerekmeyecek.

İş arayan kişi, kanunda belirtilen niteliklere uygun bir iş teklifi aldığında doğrudan Almanya’da çalışmaya başlayabilecektir. Nitelikli işgücünün ailesini de yanında götürmesi daha kolay olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu