Haber

Akbelen ve Dikmece Köylüleri CHP Grup Toplantısına Katıldı.

Muğla’nın Milas ilçesinde YK Enerji’nin madencilik faaliyetleri için Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesine karşı çıkan İkizköylüler ile Hatay’ın Dikmece köyündeki zeytinliklerine sahip çıkan Dikmece köylüleri ve çevrecilerin imhasına karar verildi. Derhal kamulaştırılan CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki küme toplantısına katıldı. Köylüler yanlarında getirdikleri zeytin ve cevizleri üst üste dizerler. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup konuşmasını yapmadan önce İkizköylü, Necla Işık’a birer konuşma yaptı.

“BİZ ANNEYİZ ÇÜNKÜ ANNEYİZ”

Kürsüye gelen Işık, Akbelen Ormanı’ndan topladığı çiçekleri göstererek şunları söyledi:

“Bugün Meclis Akbelen için toplandı. 4 yıldır mücadele, 4 yıldır feryat dedik, 4 yıldır tüm canlılar için, toprak, hava, su için ölüyoruz dedik. Yaşasın millet” dedik. Akbelen Ormanı yaşatmaya devam edeceğiz’. Maalesef Akbelen Ormanı’nda 16 gün boyunca büyük bir katliam yaptılar. Sadece çamları değil, kuşları, kurdu, domuzu, böceği, yöre halkını, Dışarıdan gelenler bize marjinal diyorlar, hatta biz diyorlar, biz marjinaliz, onlar köylü, Toprağımızı savunduğumuz için terörist olduk, Hem hain olduk, hem ötekileştirildik, olacağız. Hepimiz toprağımız için oluruz.Üreticiyiz,çiftçiyiz çünkü anneyiz çünkü biz anneyiz.Biz sadece çocuklarımızın değil,toprağın annesiyiz.Her bitkinin anasıyız. akan dereler, ormanın içinde şarkı söylüyor, olmaya devam edeceğiz, olmaya devam edeceğiz.

Muğla’yı alamadığı için denizi, karası, dağı, taşı ve ormanı üzerinde büyük bir baskı vardır. Yok etme baskısı. Ama biz köylüler olarak her şeyden önce kendimizi koruduk. Bu beşerli açgözlü çetelere taşımızı bile vermeyeceğiz dedik. Dediğin gibi. Yapmayacağız. Hiçbirimiz bu dünyanın sahibi değiliz. Bizden öncelikler vardı, bizim de cezalarımız vardı. Biz bu dünyada sadece kiracıyız, geçiciyiz. Bugün varsak yarın hepimiz gibi yokuz. O yüzden buranın sahibi bizmişiz gibi davranmayı bırakalım. Paranın tutsağı olmaktan vazgeçelim, çünkü doğamız gidiyor, topraktan bitkiden insana, hayvandan tüm canlılara. En temel hakkımız olan sularımız gidiyor, coşkuyla akan derelerimiz gidiyor.”

“EV GEÇİT YERLEŞTİRDİ”

Bir avuç köylü olarak 4 yılda büyük işlere imza attıklarını kaydeden Işık, “24 Temmuz Pazartesi günü bu kötülük öyle organize geldi ki önüne sinyal bozucu koydular. Kimse yok.Bizim evin yanına karakolu dikmişler, 5 TOMA dikmişler.Gördün mü Küçücük bir köyde 5 TOMA ne arıyor? Hangi derdin içindeyiz, toprağımız için dertteyiz” dedi.

“MUĞLA İŞGAL ALTINDA”

Mücadelelerinin artık bir vatan meselesi haline geldiğini ifade eden Işık, “Topraklarımızın her karışı adım adım işgal altında. 15 yaşındaki çocuklar ve 90 yaşındaki anneanneler devlet gücünü ve orduyu bize karşı kullanarak cop ve biber gazı sıktı gazları sıkıldı onların derdi neydi akbelen ormanını almak niye Değer mi 2,5 yıl da olsa 4 yıl da değer mi 40 yıl sağlıklı olmamız yetmez mi Muğla ormanlarının yüzde 69’u maden ruhsatlı. işgal altında” dedi.

“Gerekirse ÖLÜRÜZ”

Mücadelelerinin devam ettiğini belirten Işık, “Partileri ayırmadan bütün milletvekilleri Akbelen’e akın eder, gerekirse bütün ağaçlara, toprağa yatalım. TOMA’ların önünde beraber yatalım. Biz de gördük. Oradaki milletvekillerine işkence yapılıyor, avukatlarımızın gözaltına alındığını da gördük, ne kaldı biliyor musunuz, tutsak girmiyoruz, ölmüyoruz.

Kaynak: ANKA / Günümüz

kemahhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu