Ekonomi

ABD, petrol ihracatını hedef alan İran yaptırımlarını genişletmeye hazırlanıyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in Salı günü yaptığı açıklamaya göre, ABD hükümeti İran’ın petrol ihraç etme kabiliyetini daha da kısıtlamayı amaçlayan yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. Bu hamle, İran’ın İsrail’e yönelik olarak gerçekleştirdiği ve ABD’nin eşi benzeri görülmemiş olarak nitelendirdiği saldırının ardından geldi.

Birkaç gün içinde uygulamaya konulması beklenen yaptırımlar, ABD’nin İran üzerinde ekonomik baskı kurma çabalarının bir devamı niteliğinde. İran’a yönelik mevcut yaptırım programı, ABD’nin herhangi bir ülkeye karşı uyguladığı en kapsamlı yaptırımlardan biri olarak kabul ediliyor.

Bu tedbirler, ABD ile İran arasındaki neredeyse tüm ticareti yasaklamakta, İran hükümetinin ABD yetki alanlarındaki varlıklarını dondurmakta ve ABD’nin İran’a dış yardım ve silah satışını yasaklamaktadır.

İran’ın özellikle nükleer programı, insan hakları sicili ve ABD tarafından terörist olarak etiketlenen gruplara verdiği destekle ilgili olarak hükümet davranışlarını değiştirmeyi amaçlayan bu program kapsamında hem İranlı hem de yabancı binlerce kişi ve kuruluş hedef alınmıştır.

Eski bir Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi olan Peter Harrell, ABD’nin yaptırımları arttırmak için çeşitli seçenekleri olsa da, halihazırda yürürlükte olan kapsamlı önlemler nedeniyle etkisinin sınırlı olabileceğinin altını çizdi. Harrell, Avrupa Birliği ve diğer Batılı müttefiklerin Tahran’a yönelik çok taraflı yaptırımlara katılmaya ikna edilmesinin önemli bir adım olacağını belirtti.

Kongre de harekete geçti ve Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi liderleri Başkan Joe Biden’ı mevcut yaptırımları tam olarak uygulamamakla suçlayarak İran’a karşı önlemleri sıkılaştırmayı amaçlayan bir dizi yasa tasarısı hazırladı.

Bunlar arasında yaptırımlardan muafiyetlerin ve ABD’nin İran’a ihracatına getirilen kısıtlamaların denetiminin arttırılmasının yanı sıra insani muafiyetlerin yanlışlıkla terörizmi ya da silahların yayılmasını desteklememesinin sağlanması da yer alıyor.

Pazartesi günü Temsilciler Meclisi İran-Çin Enerji Yaptırımları Yasasını kabul ederek İran petrol işlemlerinde yer alan Çinli finans kuruluşlarının yıllık raporlarını zorunlu kılarak yaptırımları genişletti ve ABD finans kuruluşlarının bu tür anlaşmalarda yer alan Çinli kuruluşlara hizmet vermesini yasakladı. Tasarının Senato’daki geleceği belirsizliğini korumaktadır.

Ayrıca Senato Dış İlişkiler Komitesi Salı günü, ABD yaptırımlarına aykırı olarak İran petrolünü işleyen yabancı liman ve rafinerilerin cezalandırılmasını öngören bir tasarıyı onayladı. Bu, geçen yıl Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen benzer bir tasarıyı takip ediyor.

Biden yönetimi 2021’den bu yana İran’la ilgili yüzlerce kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladı.

Yaptırımlar, İran Atom Enerjisi Örgütü, İran Merkez Bankası, Ulusal İran Petrol Şirketi, Petrol Bakanlığı ve Devrim Muhafızları da dahil olmak üzere İran’ın nükleer yeteneklerini, enerji ve savunma sektörlerini hedef aldı. İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi bile yaptırımlara maruz kaldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu