Haber

AB Rusya’ya yaptırım listesini genişletti

Avrupa Birliği (AB), Rusya ve Ukrayna’da insan hakları ihlali yaptıkları gerekçesiyle 6 kişiyi yaptırım listesine ekleyerek Rusya’ya yönelik listeyi genişletti.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, yaptırım listesine eklenen 4 kişi, Rusya’nın hukuka aykırı olarak ilhak ettiği Kırım’da kurulan mahkemelerde görev yapan hakim ve savcılar.

Bu 4 kişinin, Ukraynalı bir gazeteci ile Kırım Tatar Türkü’nün siyasi bağlantıları nedeniyle cezalandırılmasında yer aldığı, düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiği belirtildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) iki üyesinin, Ukraynalı gazeteci Vladislav Yesipenko’ya işkence yapılması ve Yesipenko ile Kırım Tatar toplumundan bazı kişilerle ilgili soruşturmalarda rol almaları nedeniyle yaptırım listesine alındığı bildirildi.

Son eklemelerin ardından AB’nin Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi kapsamında yaptırım uyguladığı kişi sayısı 67’ye çıktı. Listede ayrıca 20 kuruluş da yer alıyor.

Yaptırımlar arasında seyahat yasakları, varlıkların dondurulması ve listedeki kişilere fon sağlanmasının engellenmesi yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu