Ekonomi

AB, Apple’ın NFC erişim teklifini önümüzdeki ay onaylamaya hazırlanıyor

Mobil ödeme sistemleri için önemli bir gelişme olarak, Apple Inc. (NASDAQ:AAPL) şirketinin yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisini rakiplerine açma önerisi için Avrupa Birliği antitröst düzenleyicilerinden önümüzdeki ayın başlarında onay alması bekleniyor. Bu hamle, şirketin rakiplerinden ve müşterilerinden gelen geri bildirimlerin ardından bazı şartlarda düzenlemeler yapmasının ardından geldi.

Karar, daha önce Apple’ı mobil cüzdanlar için dokun ve git teknolojisine erişimi kısıtlayarak rekabeti engellemekle suçlayan Avrupa Komisyonu’nun dört yıllık soruşturmasının sonu olacak. Davanın çözüme kavuşturulmasıyla Apple, görevi kötüye kullanma suçlamasından ve küresel yıllık gelirinin %10’una kadar çıkabilecek olası bir para cezasından kurtulmuş olacak.

Apple’ın Apple Pay mobil cüzdanının ayrılmaz bir parçası olan NFC, temassız ödemeleri kolaylaştırıyor. Ocak ayında Apple, rakiplerinin iPhone ve iPad’ler de dahil olmak üzere çeşitli Apple cihazlarındaki NFC’ye ücretsiz olarak erişmelerine izin vermeyi teklif etti. Bu erişim, Apple Pay veya Apple Wallet kullanma zorunluluğu olmaksızın verilecek ve adil, ayrımcı olmayan kriterlere dayanacaktı.

Apple tarafından sunulan ek işlevler arasında tercih edilen ödeme uygulamalarının varsayılan olarak ayarlanabilmesi, FaceID gibi kimlik doğrulama özelliklerine erişim, istenmeyen bildirimleri önlemek için bir bastırma mekanizması ve bir anlaşmazlık çözüm mekanizmasının kurulması yer alıyor.

Süresi 10 yıl olarak belirlenen teklif, rakiplerin ve müşterilerin endişelerini gidermek üzere Apple tarafından revize edildi. Avrupa Komisyonu, Apple’ın teknik detayları tamamlamasıyla birlikte kesin zamanlama değişebilecek olsa da, Mayıs ayı en olası zaman dilimi olmak üzere yazdan önce teklifi kabul etmeyi hedefliyor.

Bu gelişme, Apple’a AB tarafından yakın zamanda verilen ve Spotify (NYSE:SPOT) gibi şirketleri etkileyen müzik akışı pazarındaki rekabeti kısıtladığı gerekçesiyle şirketin 1.84 milyar Euro (2 milyar $) para cezasına çarptırıldığı antitröst cezasının ardından geldi. Geçtiğimiz ay verilen ceza, Apple’ın AB’den aldığı ilk antitröst cezasını temsil ediyor.

Apple’ın NFC erişim teklifinin onaylanmasının, daha rekabetçi bir ortamı teşvik ederek ve tüketicilere daha geniş bir ödeme seçeneği yelpazesi sunarak Avrupa’daki mobil ödeme ortamını yeniden şekillendirmesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu