Yaşam

55 Yıllık Hayal Gerçek Oldu: Uzaydaki Güneş Enerjisi İlk Kez Dünya’ya İletildi!

Gezegenimizin oldukça kısıtlı olduğu yenilenebilir enerji kaynakları adına bilim dünyası sevindirici bir gelişme kaydetti. Uzaydaki güneş enerjisini Dünya’ya iletmeyi başaran astronomlar, ilk kez dış enerjiyi bu kadar kapsamlı bir şekilde kontrol edebildiler. Detaylar haberde…

ABD’de bulunan California Institute of Technology’de çalışan bilim insanları, altı aydan fazla süredir üzerinde çalışılan kablosuz güç aktarımı konusunda sevindirici bir gelişmeye öncülük ettiler.

Uzay Güneş Enerjisi Projesi kapsamında geliştirilen MALPE aracını Ocak ayında yörüngeye fırlatan gökbilimciler, cihaz sayesinde Güneş’in gücünü toplayıp gezegenimize iletmeyi başardı.

6 ayı aşkın süredir deneylerini sürdüren MALPE, topladığı güneş enerjisini verici dizileri ile enstitü kampüsündeki panellere ışınlayabildiğini tüm dünyaya göstermiştir.

Uzmanlara göre, yeni güç aktarım sistemi sayesinde afet veya savaş bölgeleri gibi güce tam olarak ulaşamayan noktalara altyapıya ihtiyaç duymadan elektrik iletilebiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan projenin eş bakanı Ali Hajimiri şunları söyledi:

Şimdiye kadar yaptığımız deneylerle, MAPLE’nin uzaydaki alıcılara başarılı bir şekilde enerji iletebildiğini doğruladık. Bu sefer seriyi enerjisini Dünya’ya yönlendirmesi için programladık.

Bu, uzak bölgelere ve savaş veya doğal afet nedeniyle harap olmuş bölgelere kuvvet gönderebileceğimiz anlamına gelir.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

kandira-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu